עוסק פטור הינו בעל עסק עצמאי המצהיר על כך שאינו גובה מס ערך מוסף (מע"מ) מלקוחותיו מלבד מקרים יוצאי דופן שהוגדרו בחוק, ולפיכך הוא פטור מדיווחים למע"מ בניגוד לעצמאים שאינם במעמד זה.

מכיוון שעוסק פטור לא גובה מע"מ, הוא גם לא יכול לקבל החזר או לקזז מע"מ ששילם בגין רכישות והוצאות שביצע במסגרת העסק.

במאמר זה נרחיב על מעמד עוסק פטור, וכיצד ניתן לפתוח עוסק פטור במהירות.

 

מי רשאי להיות עוסק פטור?

מעמד עוסק פטור נקבע לפי מחזור ההוצאות של העסק. נכון לזמן כתיבת שורות אלו, רק עסקים שמחזור העסקאות שלהם לא עולה על 100,491 ש"ח בשנה רשאים לקבל מעמד של עוסק פטור. חשוב להדגיש כי מדובר במחזור עסקאות ולא ברווח.

 

על מה עוסק פטור צריך לדווח?

עוסק פטור נדרש לדווח על כלל הכנסתו השנתית עד תאריך ה-31 בינואר בשנה העוקבת לשנת המס. בתחילת השנה רשות המיסים תשלח מכתב לעוסק הפטור בדרישה להצהרה על  כל מחזור העסקאות של שנת המס הקודמת, ועל הצהרה זו לכלול את כלל ההכנסות ולא רק רווחים.

כדי למלא הצהרה זו יש לאסוף ולסכום את כל הקבלות שהוצאתם ללקוחות בשנת המס הקודמת.

 

כיצד מגישים הצהרת עוסק פטור?

ישנן שלוש דרכים להגשת הצהרת עוסק פטור:

  1. להגיש באופן ידני במשרד מע"מ אליו אתם משויכים.
  2. לדווח באתר האינטרנט של רשות המיסים. חשוב להכין מספר תיק עוסק (שזה מספר הת"ז שלכם) וכן קוד משתמש וסיסמא. במידה ואין לכם קוד משתמש וסיסמא יש להירשם לשירות.
  3. להיעזר בשירותו של יועץ מס שיעשה את העבודה בשבילכם. לדעתנו זו האפשרות המומלצת, שכן כך התהליך יתקצר עבורכם וייעשה באופן היסודי ביותר.

 

מה ההבדל בין עוסק פטור לעוסק מורשה?

אלה שני מושגים דומים שיכולים לבלבל, אך חשוב להכיר את ההבדלים בניהם:

  1. בשל העובדה שעוסק פטור לא גובה מע"מ, הוא לא מוציא חשבוניות מס בגין עסקאותיו. כדי לקבל תשלום מלקוחות, עוסק פטור מוציא חשבונית עסקה בה הוא נוקב את הסכום שעל הלקוח לשלם. לאחר התשלום עוסק פטור מוציא קבלה.
  2. עוסק פטור נדרש לדווח על מחזור עסקאותיו פעם בשנה בלבד.
  3. עוסק פטור מוגדר ככזה אך ורק אם מחזור העסקאות שלו לא עולה על 100,491 ש"ח בשנה. במידה ומחזור העסקאות שלו עולה על סכום זה הוא יוגדר כעוסק מורשה.
  4. עוסק פטור אינו רשאי לקזז מס בגין הוצאות ורכישות שנעשו במסגרת העסק, וכמו כן הוא אינו רשאי לבקש החזר עבורן. המע"מ שעוסק פטור משלם מתווסף לחשבונית שהוא מקבל ונחשב כחלק מהוצאותיו עליהן הוא מדווח למס הכנסה.
  5. מבחינת עלויות תפעול חשבונאיות, רישום עסק כעוסק פטור נחשב לצורת ההתאגדות הזולה ביותר.

 

קופת חיסכון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *